Nominees 2020.png

2020 Edition

Nominees

MAIN COMPETITION AWARD

"Cede to Reality"  by Colin Madaus, Samson Dorfman

NOMINEE FOR BEST DRAMA SHORT | U.S.A. | 2020

"Wind Wave"  by 택규 김

NOMINEE FOR BEST MOBILE SHORT | REPUBLIC OF KOREA | 2020

"LARA"  by George Blagden

NOMINEE FOR BEST SCI-FI SHORT  | U.K. | 2020

"Earn Your Worth"  by Zach Miller

NOMINEE FOR BEST DRAMA SHORT  | U.S.A. | 2020

"Project Orion"  by Vladislav Bakurkin 

NOMINEE FOR BEST DRAMA SHORT  | RUSSIA | 2020

"The Choice"  by Manuel Juri Vitali

NOMINEE FOR BEST DRAMA SHORT  | ITALY | 2020

2019

"In Case We Get Found"  by Sarah Young

NOMINEE FOR BEST DRAMA SHORT  | U.S.A. | 2020

"Sweetness"  by Murali Thirugnanam

NOMINEE FOR BEST DRAMA SHORT  | INDIA | 2020

"Breaklines"  by Matu Harvey, Trevor Cone

NOMINEE FOR BEST NO WORD SHORT  | SINGAPORE | 2020

"Dreamer"  by Vergi Rodriguez, Diana Zollicoffer

NOMINEE FOR BEST DRAMA SHORT  | U.S.A. | 2020

"Berlin Castro"  by Gabe Romero

NOMINEE FOR BEST DRAMA SHORT  | CANADA | 2020

"A Father's Wish"  by Jacob Alan Clark

NOMINEE FOR BEST DRAMA SHORT  | U.S.A. | 2020

"What I Can't Tell You"  by Marcel Grabowiecki

NOMINEE FOR BEST DRAMA SHORT  | U.K. | 2020

"Gift"  by Vince Eisenson

NOMINEE FOR BEST DRAMA SHORT  | U.S.A. | 2020

"The Ribbon"  by Collin Ahrendsen

NOMINEE FOR BEST STUDENT SHORT  | U.S.A. | 2020

"Breaking Brexit"  by Ben Santos

NOMINEE FOR BEST DRAMA SHORT | U.K. | 2020

"The Talk"  by Philip A. Anderson

NOMINEE FOR BEST COMEDY SHORT  | U.S.A. | 2020

"8 3/4"  by Shawn M. Cheatham

NOMINEE FOR BEST COMEDY SHORT  | U.S.A. | 2020

"*This is Not a Recreation"  by Danny Baldwin

NOMINEE FOR BEST COMEDY SHORT | IRELAND | 2020

"Brass Ring"  by Zachary Ross

NOMINEE FOR BEST COMEDY SHORT | U.S.A. | 2020

"386"  by Filipe Barros

NOMINEE FOR BEST COMEDY SHORT | BRAZIL | 2020

"Upsold" by Angela Blake

NOMINEE FOR BEST COMEDY SHORT | AUSTRALIA | 2020

"Games with Friends" by Aljaž Tepina

NOMINEE FOR BEST COMEDY SHORT | SLOVENIA | 2020

"The Comforter" by Igor Zaboev 

NOMINEE FOR BEST HORROR SHORT | RUSSIA | 2020

"Bitch, Popcorn & Blood" by Fabio Soares

NOMINEE FOR BEST HORROR SHORT | FRANCE | 2020

"Standing Here, Before Me" by Tim Jones

NOMINEE FOR BEST HORROR SHORT | U.S.A. | 2019

"The Last of the Ushers" by Akos Dobos

NOMINEE FOR BEST HORROR SHORT | HUNGARY | 2020

"Hunted" by Joey Katches

NOMINEE FOR BEST HORROR SHORT | U.S.A. | 2020

"Sleep Now" by Pål Gustavsen

NOMINEE FOR BEST HORROR SHORT | NORWAY | 2020

"The Invitation" by Thorsten Schade

NOMINEE FOR BEST HORROR SHORT | GERMANY | 2019

"Kill: Norwood" by Lexy Anderson

NOMINEE FOR BEST LGBT SHORT | U.K. | 2020

"The Pen" by Jack Hsu

NOMINEE FOR BEST LGBT SHORT | TAIWAN | 2019

"Karaoke" by Axel Rezinovsky

NOMINEE FOR BEST LGBT SHORT | ARGENTINA | 2020

"Roadkill" by Aliza Brugger

NOMINEE FOR BEST LGBT SHORT | U.S.A. | 2020

"Traytown" by Nadean Rawlins, Gareth Cobran

NOMINEE FOR BEST LGBT SHORT | JAMAICA | 2020

"The Parlor with Jeff + Cosgrove" by Daniel Maggio

NOMINEE FOR BEST LGBT SHORT | U.S.A. | 2020

"Grounded" by Annie Leclair

NOMINEE FOR BEST DISABILITY SHORT | CANADA | 2020

"Upside" by Jim McMorrow

NOMINEE FOR BEST DISABILITY SHORT | IRELAND | 2019

"The Wolfsbane Case" by Mohamed Hammad

NOMINEE FOR BEST DISABILITY SHORT | U.S.A. | 2020

"Close your eyes and look at me" by Andrea Castold

NOMINEE FOR BEST DISABILITY SHORT | ITALY | 2020

"In Your Hands" by Lorenzo Maria Chierici

NOMINEE FOR BEST DISABILITY SHORT | ITALY | 2020

"Hyper Active" by Cory Reeder

NOMINEE FOR BEST DISABILITY SHORT | U.S.A. | 2020

"Serendipity and Me" by Tal Anderson

NOMINEE FOR BEST DISABILITY SHORT | U.S.A. | 2020

"The Reunion" by Laura Galt

NOMINEE FOR BEST DISABILITY SHORT | U.S.A. | 2020

"The Final Wish" by Luis Perez Villegas

NOMINEE FOR BEST ACTION SHORT | U.S.A. | 2020

"A Special Gift" by 택규 김

NOMINEE FOR BEST ACTION SHORT | REPUBLIC OF KOREA | 2020

"CONSUME" by Bruno Gradaschi

NOMINEE FOR BEST SCI-FI SHORT | ARGENTINA | 2020

"LARA" by George Blagden

NOMINEE FOR BEST SCI-FI SHORT | U.K. | 2020

"Don't let me sink" by David Conill

NOMINEE FOR BEST SCI-FI SHORT | SPAIN | 2020

"The Wish & The Wisp" by Vashmere Valentine

NOMINEE FOR BEST SCI-FI SHORT | U.S.A. | 2018

"Kung Fu Express" by Cheng Guo

NOMINEE FOR BEST ANIMATION SHORT | U.S.A. | 2020

"Quick Fix" by Alexandra Lemay

NOMINEE FOR BEST ANIMATION SHORT | CANADA | 2020

"The Boy and The Mountain" by Santiago Aguilera, Gabriel Monreal

NOMINEE FOR BEST ANIMATION SHORT | CHILE | 2020

"Lea's Secret" by Rico Gutierrez

NOMINEE FOR BEST ANIMATION SHORT | PHILIPPINES | 2020

"RenaiDance" by Zhike Yang, Wenjie Wu, Han Chen Chang

NOMINEE FOR BEST ANIMATION SHORT | U.S.A. | 2020

"Time for change" by Grigory Selyanov

NOMINEE FOR BEST ANIMATION SHORT | RUSSIA | 2020

"Girl and Robot" by Joe Loftus

NOMINEE FOR BEST ANIMATION SHORT | IRELAND | 2020

"Winter" by Guodong Yu

NOMINEE FOR BEST ANIMATION SHORT | CHINA | 2019

"A Special Gift" by 택규 김

NOMINEE FOR BEST ACTION SHORT | REPUBLIC OF KOREA | 2020

"CONSUME" by Bruno Gradaschi

NOMINEE FOR BEST SCI-FI SHORT | ARGENTINA | 2020

"LARA" by George Blagden

NOMINEE FOR BEST SCI-FI SHORT | U.K. | 2020

"Don't let me sink" by David Conill

NOMINEE FOR BEST SCI-FI SHORT | SPAIN | 2020

"The Wish & The Wisp" by Vashmere Valentine

NOMINEE FOR BEST SCI-FI SHORT | U.S.A. | 2018

"Kung Fu Express" by Cheng Guo

NOMINEE FOR BEST ANIMATION SHORT | U.S.A. | 2020

"Quick Fix" by Alexandra Lemay

NOMINEE FOR BEST ANIMATION SHORT | CANADA | 2020

"The Boy and The Mountain" by Santiago Aguilera, Gabriel Monreal

NOMINEE FOR BEST ANIMATION SHORT | CHILE | 2020

"Lea's Secret" by Rico Gutierrez

NOMINEE FOR BEST ANIMATION SHORT | PHILIPPINES | 2020

"RenaiDance" by Zhike Yang, Wenjie Wu, Han Chen Chang

NOMINEE FOR BEST ANIMATION SHORT | U.S.A. | 2020

"Time for change" by Grigory Selyanov

NOMINEE FOR BEST ANIMATION SHORT | RUSSIA | 2020

"Girl and Robot" by Joe Loftus

NOMINEE FOR BEST ANIMATION SHORT | IRELAND | 2020

"Winter" by Guodong Yu

NOMINEE FOR BEST ANIMATION SHORT | CHINA | 2019

 

 

"Letter to my mother" by Amin Maher

NOMINEE FOR BEST DOCUMENTARY SHORT | IRAN | 2019

"Belle-île in Acadie" by Phil Comeau

NOMINEE FOR BEST DOCUMENTARY SHORT | CANADA | 2019

"Hearts and Stripes" by Sorin Pavelesco

NOMINEE FOR BEST DOCUMENTARY SHORT | CANADA | 2020

"Oneland Dharrmbungi Marrangigi" by Susie Agoston

NOMINEE FOR BEST DOCUMENTARY SHORT | AUSTRALIA | 2020

"Get Lost in Colombia" by Melanie de Klerk, Sophie Lui, Ron Coldham

NOMINEE FOR BEST DOCUMENTARY SHORT | CANADA | 2020

"Out of Thin Air" by Alexandra Guillossou

NOMINEE FOR BEST DOCUMENTARY SHORT | U.S.A. | 2020

"Trouble For Miles" by Jamin Scotti

NOMINEE FOR BEST EXPERIMENTAL SHORT | U.S.A. | 2020

"Across The River" by Thorkell August Ottarsson

NOMINEE FOR BEST EXPERIMENTAL SHORT | NORWAY | 2020

"ADF" by Arianna Lenzi

NOMINEE FOR BEST EXPERIMENTAL SHORT | ITALY | 2020

"Destroy Me" by Candice Vallantin

NOMINEE FOR BEST EXPERIMENTAL SHORT | CANADA | 2020

"Death Offers Life - Last Moments of Vincent Van Gogh" 

by Saheer Abbas

NOMINEE FOR BEST EXPERIMENTAL SHORT | INDIA | 2019

"MARIE - LUISE" by Hervine De Boodt

NOMINEE FOR BEST EXPERIMENTAL SHORT | GERMANY | 2020

"Black & White" by Edgar Garcia Chavez

NOMINEE FOR BEST EXPERIMENTAL SHORT | U.S.A. | 2020

"The Escape Room" by Vivian Full

NOMINEE FOR BEST STUDENT SHORT | CANADA | 2020

"Pete's Valve" by Katy-May Hudson

NOMINEE FOR BEST STUDENT SHORT | U.S.A. | 2019

"Dark Side Of The Moon" by An Shu

NOMINEE FOR BEST STUDENT SHORT | U.S.A. | 2020

"Matin Brun" by Elitsa Marielle

NOMINEE FOR BEST STUDENT SHORT | FRANCE | 2020

"Kobi's Toast" by Pei Yi Tong

NOMINEE FOR BEST STUDENT SHORT | U.K. | 2020

"Heart & Lungs" by Lizzie Hartree

NOMINEE FOR BEST STUDENT SHORT | U.K. | 2020

"Encounter with a Young Man" by Levente Szutor

NOMINEE FOR BEST STUDENT SHORT | HUNGARY | 2020

"The Sound of Stars" by Ijichi Takuro

NOMINEE FOR BEST STUDENT SHORT | CHINA | 2020

"Rotary" by Julie Martin

NOMINEE FOR BEST STUDENT SHORT | U.S.A. | 2020

"Q: ghostly remote effect" by Marcus Hanisch

NOMINEE FOR BEST STUDENT SHORT | GERMANY | 2020

"Strange" by Cameron Carr

NOMINEE FOR BEST STUDENT SHORT | U.K. | 2020

"Taco Soup" by Kristina Familara

NOMINEE FOR BEST STUDENT SHORT | U.S.A. | 2020

"Parenthood 2050" by Svetlana Bolycheva

NOMINEE FOR BEST STUDENT SHORT | RUSSIA | 2020

"Smile" by Luis Orozco

NOMINEE FOR BEST STUDENT SHORT | MEXICO | 2019

"******.com" by Yingzi Guo

NOMINEE FOR BEST NO WORD SHORT | U.S.A. | 2020

"Life Management Solutions" by Evan Bruece

NOMINEE FOR BEST NO WORD SHORT | U.S.A. | 2020

"The delivery" by Alondra Arroyo, Yuri Zapata

NOMINEE FOR BEST NO WORD SHORT | PERU | 2019

"Security Camera" by Thorkell August Ottarsson

NOMINEE FOR BEST NO WORD SHORT | NORWAY | 2019

"FAME" by Giuseppe Alessio Nuzzo

NOMINEE FOR BEST NO WORD SHORT | ITALY | 2020

"The Babylicious Vlog" by Miguel Quintero

NOMINEE FOR BEST MOBILE SHORT | CANADA | 2020

"PSYCHO GIRL" by Sofia Tataurova

NOMINEE FOR BEST MOBILE SHORT | U.S.A. | 2020

"Road Trip São Tomé" by Bastian Caspar, Christian Fausel, 
Andreas Rohner, Leah Rohner,Denis von Trümbach     

NOMINEE FOR BEST MOBILE SHORT | CANADA | 2019

"Stuck" by Alisa Kustikova

NOMINEE FOR BEST MOBILE SHORT | RUSSIA | 2020

"I smell the flower" by Guillaume Marin

NOMINEE FOR BEST 1-MINUTE SHORT | CANADA | 2020

"Malfunction" by Ilgın Saçan

NOMINEE FOR BEST 1-MINUTE SHORT | TURKEY | 2020

"Empathy" by Larry Colsa

NOMINEE FOR BEST 1-MINUTE SHORT | SPAIN | 2018

"Head down!" by Lorenzo Vitrone

NOMINEE FOR BEST 1-MINUTE SHORT | ITALY | 2020

"Toporzeł" by Iwona Pasińska

NOMINEE FOR BEST DANCE FILM | POLAND | 2019

"Benaya's diary" by Daniel Finkelman

NOMINEE FOR BEST DANCE FILM | ISRAEL | 2020

"Invisible Threads Part 1" by Rick Guest, Kate Dawkins

NOMINEE FOR BEST DANCE FILM | U.K. | 2020

"Feelings" by Charlie Luccini

NOMINEE FOR BEST DANCE FILM | FRANCE | 2020

"Love or Death" by Marc Studer

NOMINEE FOR BEST DANCE FILM | SWITZERLAND | 2020

"NILYNDA" by Jill Crovisier

NOMINEE FOR BEST DANCE FILM | LUXEMBOURG | 2018

"4" by Mariana Palacios, Adrián del Arroyo

NOMINEE FOR BEST DANCE FILM | SWEDEN | 2018

"Gogol" by David Cabannes

NOMINEE FOR BEST MUSIC VIDEO | FRANCE | 2020

"Mr. Robertson" by Terry Blade

NOMINEE FOR BEST MUSIC VIDEO | U.S.A. | 2020

"El Amor (Remix)" by Nicole Alexander

NOMINEE FOR BEST MUSIC VIDEO | AUSTRALIA | 2018

"Dear John" by Ryan Ellis

NOMINEE FOR BEST MUSIC VIDEO | CANADA | 2019

FILM CRAFT AWARD

"Monroe"  by Corey Piper

NOMINEE FOR A FCA - FILM DIRECTING (Corey Piper) | U.S.A. | 2020

NOMINEE FOR A FCA - CINEMATOGRAHY (Alvaro Aro) | U.S.A. | 2020

NOMINEE FOR A FCA - FILM EDITING (Corey Piper) | U.S.A. | 2020

NOMINEE FOR A FCA - MALE ACTING (Justin Alanach) | U.S.A. | 2020

"Calf Rope"  by Bradley Hawkins

NOMINEE FOR A FCA - FILM DIRECTING (Bradley Hawkins) | U.S.A. | 2020

NOMINEE FOR A FCA - CINEMATOGRAHY (Sofia Monzerratt) | U.S.A. | 2020

NOMINEE FOR A FCA - SOUND DESIGN (John Avarese)  | U.S.A. | 2020

"LARA"  by George Blagden

NOMINEE FOR A FCA - FILM EDITING (George Blagden) | U.K. | 2020

NOMINEE FOR A FCA - SOUND DESIGN (George Blagden) | U.K. | 2020

NOMINEE FOR A FCA - MALE ACTING (George Blagden) | U.K. | 2020

"Truth"  by Bibek Basumatary

NOMINEE FOR A FCA - CINEMATOGRAPHY | INDIA | 2020

"A Guardian Before the Mirror"  by Andrés Ricaurte, Martín Agudelo Ramírez

NOMINEE FOR A FCA - ORIGINAL MUSIC SCORE (La Banda del Bisonte) ! COLOMBIA ! 2018

"Anna"  by Éric Pinéda

NOMINEE FOR A FCA - FILM DIRECTING (Éric Pinéda) | FRANCE | 2020

NOMINEE FOR A FCA - FILM EDITING (Éric Pinéda) | FRANCE | 2020

NOMINEE FOR A FCA - SOUND DESIGN (Paul Claeys, Louis Limpalaer, Shorty) | FRANCE | 2020

"Hurtful Truth"  by Marie France Louis, Eman Elsweisy

NOMINEE FOR A FCA - FEMALE ACTING (Marie France Louis) | U.S.A. | 2020

"The Thrill"  by Jaison Sydney Blackwater

NOMINEE FOR A FCA - MALE ACTING (Jon Cioffi) | U.S.A. | 2020

"Who are you?"  by Tommy Kelly 

NOMINEE FOR A FCA - MALE ACTING (Tommy Kelly) | U.S.A. | 2019

"Manasanamaha"  by Deepak Reddy

NOMINEE FOR A FCA - CINEMATOGRAPHY (Edurolu Raju) | INDIA | 2020

NOMINEE FOR A FCA - FILM EDITING (Harikanth Gungamari) | INDIA | 2020

"The Orthodox"  by John Perivolaris

NOMINEE FOR A FCA - SOUND DESIGN (Tom Hemblade) | U.K. | 2020

"11 Minutes"  by FM Lemos

NOMINEE FOR A FCA - CINEMATOGRAPHY (Arthur Moric) | BRAZIL | 2020

"Quick Fix"  by Alexandra Lemay

NOMINEE FOR A FCA - CINEMATOGRAPHY (Kacim Steets) | CANADA | 2020

NOMINEE FOR A FCA - FILM EDITING (Alexandra Lemay) | CANADA | 2020

NOMINEE FOR A FCA - ORIGINAL MUSIC SCORE (Luigi Allemano) ! CANADA ! 2020

"Ruby Baby" by Lee Mcqueen

NOMINEE FOR A FCA - CINEMATOGRAPHY (Owain Wilshaw) | U.K. | 2019

NOMINEE FOR A FCA - SOUND DESIGN | U.K. | 2019

"Queer Isolation" by Jordana Valerie Allen-Shim

NOMINEE FOR A FCA - FILM DIRECTING (Jordana Valerie Allen-Shim) | CANADA | 2020

NOMINEE FOR A FCA - FILM EDITING (Jordana Valerie Allen-Shim) | CANADA | 2019

NOMINEE FOR A FCA - FEMALE ACTING (Emery Nguyen) | CANADA | 2019

"Dulce et Decorum Est" by Walter Haussne

NOMINEE FOR A FCA - CINEMATOGRAPHY | U.S.A. | 2020

"Final Moments" by Dax Phelan

NOMINEE FOR A FCA - FILM DIRECTING (Dax Phelan) | U.S.A. | 2020

NOMINEE FOR A FCA - CINEMATOGRAPHY (Xavier Henselmann) | U.S.A. | 2020

NOMINEE FOR A FCA - FILM EDITING (Chris Chan Lee) | U.S.A. | 2020